5 niebywałych sposobów na walkę z wiosenną alergią. Działają natychmiast


1 komentarz, 393 liczba udostępnień

Nadeszła wiosna. Ta pora roku oznacza dłuższe dni oraz wyższe temperatury powietrza. Jest jednak duży minus: walka z wiosenną alergią.

Alergie najczęściej pojawiają się wiosną. Dlatego nie ma lepszego momentu, aby dowiedzieć się, co powoduje te potworne kichnięcia, zatkane uszy i swędzące gardła.

Sezonowe alergie, zwane także alergicznym nieżytem nosa lub katarem siennym, dotykają wielu osób w Polsce. Nie wiem, czy wiesz ale problem ten znajduje się na liście 5 najważniejszych chorób przewlekłych w naszym kraju.

Gdy zaczyna się sezon alergiczny, cierpi na tym praca, szkoła i inne zajęcia. Badania pokazują, że zarówno produktywność i jakość życia obniża się wskutek problemów z wiosenną alergią.

Oznaki wiosennej alergii

Podczas gdy roztocza, pleśnie i kurz mogą nas podrażniać w pomieszczeniach o każdej porze roku, pyłki są najczęstszym alergenem sezonowym. Ciekawostka: te alergeny są zwykle nieszkodliwe. W rzeczywistości jest to wina naszego układu odpornościowego.

Kiedy nasz organizm myli cząsteczki pyłku ze szkodliwymi substancjami, uwalniane są związki chemiczne, w tym histamina. Te związki biochemiczne rozszerzają naczynia krwionośne i powodują reakcję alergiczną.

Oto kilka oznak, że Twój organizm próbuje walczyć z sezonowymi alergiami:

  • Oczy : wodniste, swędzące, zaczerwienione, opuchnięte,
  • Nos: kichanie, przekrwienie, katar,
  • Gardło: swędzenie, ból, kaszel, świszczący oddech,
  • Uszy:  swędzące.

Niestety, dla większości ludzi sezonowe alergie mogą oznaczać długą wojnę, a nie szybką bitwę. Niektóre objawy, takie jak kichanie i swędzenie, mogą wystąpić prawie natychmiast po kontakcie z pyłkami. 

Więc co można zrobić? Dużo. Przygotowałem listę najlepszych sposobów walki z alergiami wiosennymi. Koniecznie wypróbuj niektóre z tych zaleceń.

5 sposobów na walkę z wiosenną alergią

1. Myj ręce

Mycie rąk przez cały dzień to podstawowa zasada higieny. Może zmniejszyć przenoszenie substancji drażniących i alergenów z rąk na twarz.

Pamiętaj też, aby wziąć prysznic przed snem. Istotne jest spłukiwanie alergenów, które mogą przylgnąć do skóry i włosów podczas dnia.

2. Spożywaj pokarmy zwalczające alergię

Niektóre pokarmy mogą pomóc w walce z alergią wiosenną. Badanie przeprowadzone w 2020 roku wykazało, że ekstrakt z imbiru był tak samo dobry jak loratadyna w leczeniu objawów kataru alergicznego.

Istnieją również badania potwierdzające, że miód może łagodzić objawy alergii.

W zwalczaniu alergii wiosennej pomocna może być również Witamina C.

3. Unikaj wiatru

Pyłek podróżuje… i to nie tylko za pośrednictwem ptaków i pszczół. Staraj się w miarę możliwości przebywać w pomieszczeniach, które są dobrze przewietrzone. Wiatr z łatwością przenosi pyłki i osadza je na meblach, ubraniach, samochodach itp.

4. Stwórz odpowiednie warunki w domu

Aby dom był bardziej przyjazny alergikom, stwórz odpowiednie warunki. Przykładowo:

  • Wybierz podłogę z twardego drewna lub dywaniki zamiast dywanu.
  • Trzymaj zwierzęta z dala od mebli i sypialni. Dotyczy to zwłaszcza poduszek, na które kładziesz głowę w nocy.
  • Używaj odświeżaczy powietrza.
  • Wypróbuj pokrowce antyalergiczne na poduszki i materace.
  • Pościel i odzież należy prać w gorącej wodzie raz w tygodniu.

5. Odwiedź aptekę

Jeśli wypróbowałeś już wszystko i nadal masz wodnisty katar, swędzi Cię ciało to skorzystaj z dostępnych bez recepty środków w lokalnej aptece. 

W aptece znajdziesz leki przeciwhistaminowe, takie jak krople do oczu, nosa i tabletki na alergie. 

Zapamiętaj…

Wiosenne alergie są spowodowane sezonowymi czynnikami drażniącymi, które wyzwalają odpowiedź immunologiczną organizmu. Powoduje to takie objawy jak kichanie, łzawienie oczu, swędzenie skóry itp.

Sezonowe alergie dotykają miliony ludzi. Mają ogromny wpływ na produktywność i jakość życia. Roczne koszty opieki zdrowotnej związanej z alergiami są wysokie.

Alergia to najczęściej kwestia indywidualna. Wpływa na to genetyka i inne cechy osobiste. Najczęstszym winowajcą alergii jest pyłek unoszący się w powietrzu.

Prawdopodobnie nie będziesz w stanie całkowicie uniknąć alergii. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie ich częstotliwości i nasilenia oraz radzenie sobie z objawami. Więc zdecydowanie wypróbuj niektóre z metod z naszej listy. To najlepsze wskazówki na walkę z alergią wiosenną.


LUBISZ TO? UDOSTĘPNIJ:

1 komentarz, 393 liczba udostępnień
GD

Od najmłodszych lat temat zdrowia nie jest mi obcy. Jestem przede wszystkim aktywnym sportowcem i nie wyobrażam sobie innego życia. Od wielu lat poszerzam wiedzę na temat naturalnej profilaktyki zdrowotnej.
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
koliberek
koliberek
2 lat temu

Mnie pomaga prewencja czyli unikanie alergenów. Na szczęście pracuję teraz zdalnie więc nie muszę wychodzić w czasie największego pylenia, a w domu roomba zbiera z podłóg wszelkie pyłki, roztocza i kurz. Nie mam dywanów, zasłon ani innych zbieraczy kurzu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x