Jak zrobić aromaterapię? 3 najlepsze sposoby wykorzystania olejków eterycznych


Aromaterapia łagodzi wiele dolegliwości fizycznych i psychicznych, jej głównym celem jest przywrócenie równowagi ciała i umysłu. Działa m.in. na dolegliwości związane ze stresem, napięciem, zdenerwowaniem i bezsennością.

Nie wiem czy wiesz, ale aromaterapia ma swoje początki jeszcze w czasach przed naszą erą. Już w starożytnym Egipcie używano substancji aromatycznych do poprawy zdrowia, tworzono m.in leki.

Współcześnie jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej.

Już za moment poznasz przykładowe olejki eteryczne oraz ich właściwości prozdrowotne.

Aromaterapia – jak stosować olejki?

Istnieje szerokie zastosowanie olejków eterycznych dla poprawy zdrowia. Poniżej przedstawiam trzy najpopularniejsze sposoby wykorzystania olejków:

  • inhalacje – wykorzystuje się zazwyczaj przy problemach natury psychologicznej. Stosowanie polega na wdychaniu oparów olejków eterycznych, które zazwyczaj są podgrzewane. Inhalacje zaleca się przeprowadzać 2-3 razy dziennie. Opary należy wdychać głęboko poprzez nos, a wydychać ustami, tak by dobrze opróżnić płuca.
  • masaż – olejki eteryczne stosuje się głównie przy problemach skórnych, a także psychologicznych. Istotne jest by przed masażem wymieszać olejek eteryczny z olejkiem bazowym. Otrzymaną kompozycję należy podgrzać, pamiętając o tym by nie przesadzić z wysoką temperaturą. Olejki podczas masażu wpływają bezpośrednio na skórę, a dodatkowo osoba masowana wdycha opary. Masaż odpręża, odstresowuje, relaksuje, działa przeciwbólowo, a także rozluźnia napięte czy zmęczone mięśnie. Jeśli połączyć te korzyści z prozdrowotnym działaniem olejków eterycznych, rezultaty mogą być jeszcze lepsze.
  • kąpiele – olejki wykorzystuje są zazwyczaj przy problemach natury psychologicznej, ponieważ działają głównie uspokajająco oraz relaksująco. Olejek eteryczny dodaje się do ciepłej wody podczas kąpieli. W ostatnich czasach na popularności zyskały kąpiele aromaterapeutyczne, które stały się podstawową ofertą w salonach SPA oraz sanatoriach.

Poznałeś już podstawowe zastosowania olejków eterycznych. Musisz zdawać sobie sprawę, że niezwykle ważne jest odpowiednie dobieranie olejków do męczących Cię problemów. Każdy olejek musi być stosowany w odpowiednich proporcjach. Aromaterapię wykorzystuje się przy bardzo szerokim spektrum dolegliwości.

Już za moment przedstawię Ci, jakich olejków używać przy poszczególnych problemach zdrowotnych.

Aromaterapia – te olejki pomogą Ci przy dolegliwościach

Głównym składnikiem tak zwanych olejków eterycznych roślin są terpeny. Aromaterapia wykorzystuje właściwości lecznicze terpenów do regulacji nastroju, problemów ze snem, ostrości wzroku lub ogólnego stanu zdrowia.

Poniżej dowiesz się jakich olejków używać przy poszczególnych dolegliwościach zdrowotnych:

  • Problemy ze snem oraz stresem: olejek rumiankowy, olejek lawendowy, olejek cedrowy, melisowy, różany.
  • Dolegliwości dróg oddechowych: olejek sosnowy, eukaliptusowy, tymiankowy.
  • Problemy skórne: olejek lawendowy, olejek szałwiowy, olejek tymiankowy, olejek z goździków, olejek eukaliptusowy.

Dzięki olejkom eterycznym stworzysz domowe SPA. Poznaj 4 olejki, które skutecznie pobudzą Twoje zmysły.

Czy aromaterapia jest dla wszystkich?

Aromaterapia to wspaniała forma odprężenia, ale należy pamiętać o przeciwwskazaniach.

Aromaterapia nie jest dla wszystkich!

Główne przeciwwskazania dotyczą alergii i nadwrażliwości na składniki zawarte w olejkach eterycznych. Dlatego należy dokładnie czytać etykiety olejków. Szczególne środki ostrożności powinny zastosować osoby chore na astmę oraz mające dolegliwości migrenowe.

Aromaterapii nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym. Niemowlaki oraz małe dzieci również nie powinny być poddawane seansom aromaterapeutycznym.

W tym miejscu poznasz inne metody na zdrowie.


LUBISZ TO? UDOSTĘPNIJ:

GD

Od najmłodszych lat temat zdrowia nie jest mi obcy. Jestem przede wszystkim aktywnym sportowcem i nie wyobrażam sobie innego życia. Od wielu lat poszerzam wiedzę na temat naturalnej profilaktyki zdrowotnej.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x