Co się stanie, jeśli połkniesz gumę do żucia?


335 liczba udostępnień

Połknięta guma do żucia trawi się około 7 lat. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że słyszałeś ten mit niejednokrotnie. Dlatego na wstępie kategorycznie zaprzeczam takiemu stwierdzeniu. Czy wiesz, co tak naprawdę dzieje się z połkniętą gumą do żucia?

Kiedy połkniesz gumę do żucia, twoje ciało nie jest w stanie całkowicie jej rozłożyć. Jednak nie oznacza to, że pozostanie ona w żołądku na zawsze!

Już za moment dowiesz się, czym dla twojego organizmu skutkuje połknięcie gumy do żucia.

Czy połykanie gumy do żucia jest zdrowe?

Połknięcie gumy do żucia (przypadkowe lub celowe) jest w większości przypadków nieszkodliwe.

Guma przejdzie przez nasz organizm niestrawiona, a następnie wyjdzie w pełni nienaruszona w kale. Dlatego, zazwyczaj nie musisz iść do lekarza po połknięciu gumy do żucia.

Największym powodem do niepokoju po połknięciu gumy, może być możliwość zatkania jelit (choć jest to mało prawdopodobne). Może to wynikać z połknięcia dużej ilości gumy do żucia lub trawienia gumy wraz z innymi substancjami, których organizm nie jest w stanie przetworzyć.

Poznaj skuteczny sposób na oczyszczenie jelit.

Oto niektóre oznaki tego, że możesz mieć zatkane jelita:

  • bóle brzucha
  • zaparcia
  • sporadyczne wymioty

W przypadku blokady jelit, konieczna może być operacja. W przypadku podejrzeń, pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Połknięta guma do żucia – jedzenie czy zabawa?

US Food and Drug Administration (FDA) określa gumę do żucia jako żywność. Jednak należy pamiętać o jednym kluczowym zastrzeżeniu: guma jest uważana za „pokarm o minimalnej wartości odżywczej” obok wody sodowej, twardych cukierków, galaretek, kremówek i innych słodkich smakołyków.

Chociaż guma może zawierać naturalne składniki, FDA zezwala na syntetyczne dodatki do gumy, które są uważane za bezpieczne do spożycia przez ludzi. 

Mogą to być:

  • parafina
  • kauczuk naturalny
  • wosk z ropy naftowej
  • polioctan winylu

Dlatego wniosek jest następujący:

Tak, możesz połykać gumę jak jedzenie, ale nie zaleca się tego robić. Guma ma minimalną wartość odżywczą i może zawierać syntetyczne substancje.

Jeśli możesz trzymać gumę w ustach bez jej połykania, ten nawyk przyniesie Ci pewne korzyści. Badania sugerują, że żucie gumy może pomóc złagodzić stres.

Alternatywą może być koktajl, który uwolni Cię od zmęczenia i stresu.


LUBISZ TO? UDOSTĘPNIJ:

335 liczba udostępnień
GD

Od najmłodszych lat temat zdrowia nie jest mi obcy. Jestem przede wszystkim aktywnym sportowcem i nie wyobrażam sobie innego życia. Od wielu lat poszerzam wiedzę na temat naturalnej profilaktyki zdrowotnej.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x