Dieta antystresowa. Oto 12 produktów łagodzących stres


285 liczba udostępnień

Czy wiesz, że istnieją produkty łagodzące stres? Czy spotkałeś się z pojęciem „dieta antystresowa”?

Nasze organizmy mają wbudowany odruch stresowy, znany jako reakcja „walcz lub uciekaj”, który ma chronić przed bezpośrednimi zagrożeniami. Ta naturalna reakcja przygotowuje nasz organizm do radzenia sobie ze stresem. 

Dlatego na popularności zyskuje dieta antystresowa. Na szczęście istnieje wiele łatwo dostępnych, niedrogich produktów, które mają naturalne właściwości łagodzące stres i mogą pomóc Twojemu organizmowi stać się bardziej odpornym na stres.

Lista 12 produktów antystresowych

Oto przykładowe produkty łagodzące stres:

 • gorzka czekolada
 • pietruszka
 • czosnek
 • jajka
 • karczochy
 • słodkie ziemniaki
 • matcha
 • brokuły
 • ziarna słonecznika
 • jagody
 • ciecierzyca
 • rumianek

Polecam również przygotować koktajl, który uwolni Cię od stresu.

Hormony stresu

Kiedy wyczuwasz coś groźnego lub niezwykłego, część mózgu zwana podwzgórzem uruchamia alarmy w całym ciele. To powoduje, że nadnercza wytwarzają adrenalinę, która zwiększa tętno, ciśnienie krwi i zapasy energii. Adrenalina jest najbardziej znanym hormonem stresu.

Drugim bardzo znany hormonem stresu jest kortyzol. Reguluje on cykl snu, ciśnienie krwi, stany zapalne i poziom cukru. 

Organizm będący pod ciągłym stresem może wymagać większej ilości witamin i minerałów – w szczególności witamin B i C , a także selenu i magnezu.

Dlatego wiele produktów z powyższej listy jest składnikiem diety antystresowej. Są szczególnie bogate w witaminy i minerały, a inne wpływają na hormony związane z relaksacją (serotoninę i dopaminę). 

Już za moment pokażę Ci, jak zmienić dietę, aby na dłuższą metę pokonać stres.

Dieta antystresowa – podstawowe założenia

Spożywaj pokarmy bogate w kwas foliowy

Kwas foliowy jest bardzo ważny, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, ponieważ jest niezbędny do rozwoju płodu. Od dziesięcioleci niedobór kwasu foliowego był również powiązany z depresją, ponieważ witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowej syntezy serotoniny, hormonu poprawiającego nastrój.

Badania wykazały, że osoby z depresją mają zwykle niższy poziom kwasu foliowego we krwi i mniejsze spożycie kwasu foliowego w diecie niż osoby bez depresji.

Źródła kwasu foliowego, które mogą działać antystresowo:

 • liściaste warzywa
 • brokuły
 • podroby

OMEGA-3 na ratunek

Kwasy tłuszczowe Omega-3 są powszechnie nazywane „dobrymi tłuszczami”, ale co dokładnie sprawia, że ​​są one dobre? Wykazują właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu mogą zmniejszyć wpływ hormonów stresu, takich jak kortyzol.

Produkty, które mogą pomóc Ci w diecie antystresowej to m.in orzechy włoskie, siemię lniane, łosoś i tuńczyk.

Witamina D

Badania wskazują na związek między niedoborem witaminy D, a depresją. Ekspozycja na światło słoneczne stanowi ponad 90 procent zapotrzebowania większości ludzi na witaminę D.

W sytuacji kiedy trudno znaleźć światło słoneczne zalecam spożywanie jajek, które zawierają witaminę D, a także acetylocholinę, neuroprzekaźnik, który może regulować nastrój.

Właśnie poznałeś podstawowe założenia diety antystresowej oraz przykładowe produkty, które są polecane do redukcji stresu. Pamiętaj, że dieta jest tylko jednym z elementów radzenia sobie ze stresem. Niezwykle ważna jest np. codzienna aktywność fizyczna.

W diecie antystresowej ważne są trzy zasady: równowaga – różnorodność – umiar.

Jeśli interesują cię inne rodzaje diety, to zobacz również dietę ziemniaczano-maślankową.


LUBISZ TO? UDOSTĘPNIJ:

285 liczba udostępnień
GD

Od najmłodszych lat temat zdrowia nie jest mi obcy. Jestem przede wszystkim aktywnym sportowcem i nie wyobrażam sobie innego życia. Od wielu lat poszerzam wiedzę na temat naturalnej profilaktyki zdrowotnej.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x