Cierpisz podczas miesiączki lub po seksie? Oto 4 naturalne metody, które ci pomogą


289 liczba udostępnień

Jeśli masz bolesne miesiączki lub czujesz ból po seksie to możliwe, że przyczyną problemów jest endometrioza. Endometrioza to ból – dosłownie. 

Szacuje się, że 1 na 10 kobiet zdolnych do urodzenia dziecka ma endometriozę.

Musisz wiedzieć, że intensywność objawów endometriozy nie ma wpływu na stadium stanu chorobowego. Możesz mieć ciężką postać endometriozy i ledwo zauważać swoje objawy lub mieć łagodną postać i odczuwać okropny ból oraz dyskomfort.

Już za moment dowiesz się jak naturalnymi sposobami pozbyć się bólu.

Dowiesz się czym jest endometrioza, jakie są objawy, przyczyny tej choroby oraz najważniejsze: poznasz przykładowe naturalne opcje leczenia endometriozy.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza – to stan, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy (tkanka endometrium) rośnie poza wyznaczonym jej obszarem.

Zwykle znajduje się na jajnikach, okolicy jelit lub tkance miednicy. W rzadkich przypadkach może rosnąć w obszarach poza obszarem miednicy, takich jak drogi moczowe, przewód pokarmowy i klatka piersiowa.

Stan ten objawia się głównie bólem i problemami z płodnością, ale może również prowadzić do blizn, podrażnień i zrostów (narośli tkankowych, które łączą ze sobą narządy miednicy).

Poniżej przedstawię najczęstsze objawy endometriozy:

 • ból w dolnej części brzucha przed miesiączką lub w jej trakcie,
 • obfite krwawienie podczas miesiączki,
 • krwawienie między miesiączkami,
 • ból po seksie,
 • bóle dolnej części pleców,
 • ból nóg.

Za moment poznasz główne przyczyny powyższych objawów.

Bolesne miesiączki – jakie mogą być przyczyny bólu?

Specjaliści nie wiedzą dokładnie co powoduje endometriozę. Naukowcy mają kilka teorii na temat tego, jakie są przyczyny endometriozy.

Oto kilka z nich:

 • menstruacja wsteczna – dzieje się tak, gdy krew menstruacyjna nie wypływa przez pochwę, zamiast tego płynie z powrotem przez jajowody do jamy miednicy. Szacuje się, że nawet około 90 procent osób z miesiączką może doświadczyć wstecznej miesiączki.
 • problemy hormonalne – hormony mogą być w stanie przekształcić komórki poza macicą w komórki endometrium.
 • genetyka – endometrioza może być dziedziczna. Jeśli twoja mama, siostra lub ciocia mają endometriozę, możesz być narażona na wystąpienie tego problemu w swoim organizmie.
 • powikłania chirurgiczne – choć bardzo rzadkie, ale możliwe jest uzyskanie endometriozy po zabiegu chirurgicznym. Tego typu operacje mogą pozwolić komórkom endometrium na przyczepienie się do tkanki bliznowatej i rozprzestrzenienie się na inne części ciała.

Musisz zdawać sobie sprawę, że na endometriozę są bardziej narażone kobiety, które do tej pory nie urodziły dziecka. Endometrioza rozwija się u takich osób częściej, a poród może tymczasowo złagodzić objawy choroby.

Poznaj kilka skutecznych sposobów na radzenie sobie z endometriozą. Pamiętaj, że nie ma skutecznego leku na tę chorobę, ale istnieją naturalne możliwości jej złagodzenia.

Jak poradzić sobie z bólem podczas miesiączki lub po seksie?

Za moment poznasz kilka naturalnych opcji radzenia sobie z endometriozą.

Oto one:

 • olejki eteryczne – w łagodzeniu dyskomfortu i bólu pomocne mogą okazać się seanse aromaterapeutyczne. W tym przypadku należy wybierać olejki o właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Szczegółowe informacje o aromaterapii znajdują się w tym miejscu.
 • siemię lniane – siemię lniane może być skuteczne w naturalnym łagodzeniu bólu związanego z endometriozą. Antyoksydanty i kwasy omega 3 pomagają zmniejszyć narastanie błony, endometrium. Dodatkowo siemię wyeliminuje szkodliwe toksyny z Twojego organizmu.
 • serdecznik pospolity – serdecznik może pomóc zmniejszyć comiesięczne krwawienie. Zaparz przez 15 minut jedną łyżeczkę suszonego serdecznika w szklance ciepłej wody. Przecedź napar i pij przynajmniej 2 razy dziennie, aż do widocznych efektów. Serdecznik zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi.
 • kurkuma – to przyprawa o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Jej spożywanie może być jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie dolegliwości kobiet cierpiących na endometriozę. Kurkumę możesz spożywać na różne sposoby – zalecam by spożywać raz dziennie herbatę z kurkumą. Jednym z dodatków do herbaty może być imbir lub miód.

Oprócz potencjalnie bolesnych objawów, endometrioza jest również obarczona możliwymi powikłaniami.

Powikłania endometriozy mogą obejmować:

 • bezpłodność,
 • depresję,
 • torbiele jajników,
 • powikłania na jelitach lub pęcherzu,
 • zwiększone ryzyko raka jajnika.

Poznaj koniecznie 12 produktów łagodzących stres.

Słowo na koniec

Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka endometrium rośnie poza macicą. Może powodować ból, dyskomfort i różne komplikacje, w tym bezpłodność.

U każdej kobiety może rozwinąć się ta choroba, ale niektóre czynniki, takie jak genetyka i problemy z miesiączką, mogą narazić Cię na większe ryzyko.

Po postawieniu diagnozy ważne jest, aby monitorować objawy. Nie wiemy dokładnie, co powoduje endometriozę i nie ma lekarstwa, ale można sobie z tym problemem poradzić.

Musisz wiedzieć, że istnieją naturalne sposoby na poradzenie sobie z tym mocnym bólem brzucha. 4 skuteczne sposoby zostały opisane w tym artykule.

Przeczytaj też 1 wieczorny nawyk, który uchroni cię przed zaparciami i wzdęciami


LUBISZ TO? UDOSTĘPNIJ:

289 liczba udostępnień
GD

Od najmłodszych lat temat zdrowia nie jest mi obcy. Jestem przede wszystkim aktywnym sportowcem i nie wyobrażam sobie innego życia. Od wielu lat poszerzam wiedzę na temat naturalnej profilaktyki zdrowotnej.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x