4 zaskakujące fakty o witaminie K. Zobacz na co pomaga


395 liczba udostępnień

Wydaje Ci się, że już wszystko wiesz na temat kluczowych dla zdrowia witamin? A, B, C, D, E – wiesz o nich wszystko. A co z witaminą K? Ona też jest Ci potrzebna do utrzymania dobrego zdrowia, choć nawet może o tym nie wiesz.

Chcesz wiedzieć, co niesamowitego kryje w sobie witamina K?

Proszę:

Otóż Witamina K:

1. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Jej niedobór może powodować nadmierne siniaki i silne krwawienia nawet przy niewielkim skaleczeniu.

2. Aktywuje białka odpowiedzialne za uwapnienie kości. Zbyt niskie spożycie witaminy K zmniejsza mineralizację kości (stają się one kruche, łamliwe) i prowadzi do zwiększenia ryzyka złamań oraz wystąpienia osteoporozy.

3. Wpływa korzystnie na układ krążenia, ponieważ zapobiega zwapnieniu i odkładaniu się płytek miażdżycowych w ścianach naczyniach krwionośnych.

4. Działa przeciwnowotworowo, albowiem hamuje rozwój raka wątroby, piersi, jajników, nerek i żołądka.

Ze względu na szeroki zakres działania tej witaminy i wpływu na różnorodne tkanki z całą pewnością trzeba stwierdzić, że posiada ona terapeutyczne zastosowanie w wielu chorobach cywilizacyjnych. Warto więc wzbogacić swoją codzienną dietę o tę witaminę.

W jakich produktach znajduje się witamina K?

View this post on Instagram

#witaminy #witaminak #warzywa #warzywniak #zdrowo #zdrowesniadanie #zdrowe #zdrowystylżycia #zdrowejedzenie #zdroweodzywianie #zdrowadieta #zdrowie #zdroweprzepisy #zdrowyobiad #zdrowojem #zdroweodżywianie #dieta #fit #fitness #infografika

A post shared by SzanujeZdrowie (@szanujezdrowie.pl) on

Witamina K1 występuje w roślinach zielonych i niektórych olejach roślinnych. W szczególności są w nią zasobne: brokuły, kapusta, brukselka, rzodkiew, jarmuż, szpinak, mniszek lekarski.

Natomiast witamina K2 znajduje się w żółtkach jaj, wątrobie wołowej, maśle, serach dojrzewających i twarogu. Dodatkowo tę witaminę wytwarzają bakterie w jelitach.

Co prawda niedobór witaminy K u dorosłych zdarza się rzadko, ALE jednak niektórych dotyczy. Kogo? Otóż jej niedobór mogą mieć osoby:

1. Cierpiące na ciężkie choroby jelit.

2. Chorujące na schorzenia wątroby, które powodują zaburzenia procesu karboksylacji.

3. Cierpiące na schorzenia nerek, z uwagi na powiązania z aktywnością witaminy D

4. Długotrwale leczone antybiotykami.

5. Przyjmujące leki obniżające poziom cholesterolu we krwi.

6. Stosujące leki przeciwzakrzepowe.

7. Przyjmujące wysokie dawki witaminy E ok. 1000 j.m

Należysz do tej grupy osób szczególnie narażonych na niedobór witaminy K? To koniecznie zadbaj o odpowiednią suplementację tą witaminą dla swojego zdrowia.

Poznaj też zaskakujące fakty o innych witaminach i dowiedz się, które są najcenniejsze dla Twojego zdrowia. Kliknij i sprawdź inne artykuły o witaminach >>


LUBISZ TO? UDOSTĘPNIJ:

395 liczba udostępnień
Basia

Cześć, jestem Basia! Od wielu lat zgłębiam tajniki zdrowego życia i tego, jak naturalnymi metodami chronić swoje zdrowie.Piszę blog i poradniki, w których pokazuję, jak dbać o siebie i swoją rodzinę w sposób naturalny.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x