7 niesamowitych właściwości witaminy D. Słyszałeś o nich?


1 komentarz, 108 liczba udostępnień

Już na wstępie powiem Ci, że choć wszyscy wiedzą, że witamina D zapobiega krzywicy u dzieci, ale niestety mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że nie przestaje być nam ona potrzebna jak już jesteśmy dorośli.

Czy wiedziałeś, że jej niedobory ma aż 90% Polaków i cierpi z tego powodu na choroby cywilizacyjne? No właśnie…

Zainteresowany garścią zaskakujących faktów na temat witaminy D?

Oto 7 zaskakujących faktów o witaminie D i właściwości, o których na pewno nie miałeś pojęcia. Mianowicie, czy wiesz, że:

1. Witamina D jest hormonem

Otóż ta witamina jest zupełnie inna od większości witamin. Ona nie jest jak witamina C, D czy A, gdyż witamina D to hormon steroidowy.

Do organizmu człowieka jest dostarczany wraz z dietą lub powstaje wskutek bioaktywacji pochodnej cholesterolu w skórze, pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne.

2. Już 15 minut na słońcu pokryje 90% Twojego dziennego zapotrzebowania na witaminę D

Okazuje się, że w okresie (jedynie!) wiosenno-letnim wystarczy minimum 15-minutowa ekspozycja na słońce, aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D.

Jednak pod warunkiem, że:
– na słońcu przebywasz w słoneczne dni, między godziną 10 a 15,
– na promienie słoneczne jest wystawione około 20% powierzchni Twojego ciała,
– nie stosujesz kremu z filtrami UV, gdyż krem z filtrem SPF8 blokuje syntezę witaminy D w 92%, a filtr SPF15 już aż w 99%

Co ważne, w naszej strefie geograficznej synteza skórna witaminy D może być wytwarzana tylko od kwietnia do września.

Przez pozostałą część roku ta synteza nie zachodzi. Z kolei jej zapas, zmagazynowany w tkance tłuszczowej, wystarcza jedynie na 2 miesiące.

3. Aż 90% społeczeństwa ma niedobór witaminy D

Skąd to wynika? Ponieważ niestety zbyt mało przebywamy na słońcu, bo właśnie od 10 do 15 jesteśmy w pracy, a do tego nasze jedzenie jest ubogie w tą witaminę.

Prócz tego możemy mieć zaburzoną hydroksylację albo nadmierny katabolizmu. Dodatkowo wraz z wiekiem zmniejsza się wydajność syntezy skórnej.

4. Każdy powinien zrobić sobie badanie na stężenie witaminy D

Okazuje się, że na niedobór witaminy D może cierpieć każdy z nas. Dlatego też warto wykonać proste i szybkie badanie krwi na stężenie metabolitu 25 (OH) D.

Niestety wielu lekarzy przez pomyłkę zaleca pacjentom badanie poziomu 1,25 (OH)2 D. To Błąd!

To badanie jest nieprzydatne, a nawet zwodnicze, gdyż przy niedoborze witaminy D może być ono prawidłowe, a nawet podwyższone.

W konsekwencji uniemożliwia to postawienie właściwej diagnozy. Pamiętaj o tym!

5. Prawie każdy powinien suplementować się witaminą D

Dlaczego? Ponieważ na podstawie oznaczeń biochemicznych niedobór witaminy D stwierdzono u 28%-100% zdrowych i 70%-100% hospitalizowanych dorosłych.

Niedobór witaminy D jest powszechny u osób powyżej 65 roku życia oraz u chorych na osteoporozę.

Może i Ty należysz do tej grupy? Warto więc zgodnie z rekomendacjami IOM (Institute of Medicine) spożywać dziennie witaminę D w dawkach od 600 j.m. dla osób w wieku między 1 a 70 r.ż. do 800 j.m. dla osób powyżej 70 r.ż.

Jaką witaminę D wybrać? Polecam szczególnie tą, ponieważ zawiera odpowiednio skomponowane dawki.

właściwości witaminy d

Takie postępowanie zapewni bezpieczeństwo suplementacji i utrzymanie stężenia witaminy D w surowicy krwi ponad 30 ng/ml, a w konsekwencji uniknięcie wielu poważnych chorób. Przeczytaj koniecznie: 9 zaskakujących właściwości witaminy D.

Ważna uwaga: IOM ocenił także, że takie dawkowanie zapobiega niedoborom tej witaminy u 97,5% populacji.

6. Witamina D hamuje rozrost nowotworów

Badania wykazały, że witamina D hamuje proliferację i stymuluje różnicowanie w komórkach linii białaczkowych, a także nowotworów prostaty, jelita grubego, sutka, płuc i czerniaka.

7. Witamina D chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi

Witamina D to prawdziwy eliksir życia, ponieważ nie tylko leczy, a także chroni przed szeregiem chorób cywilizacyjnych.

Badania wykazały, że ta witamina zapobiega zespołowi chronicznego zmęczenia, chorobom serca, nadciśnieniu, chorobom tarczycy w tym Hashimoto, astmie, osteoporozie, cukrzycy, gruźlicy, migrenie, chorobie Alzheimera, depresji a nawet otyłości.

Znasz już najważniejsze fakty na temat witaminy D. Bez wątpienia stoi ona na pierwszym miejscu wśród wszystkich witamin. Ponieważ została ona uznana za najbardziej kluczową dla życia i zdrowia ludzi.

Co ważne dziś możemy dzięki racjonalnemu korzystaniu ze słońca oraz odpowiedniej suplementacji nie tylko zapobiegać wielu poważnym chorobom, ale również sami leczyć te już istniejące.

W jaki sposób Ty dostarczasz witaminę D dla swojego organizmu? Podziel się z innymi swoim sposobem. Na pewno im pomożesz!


LUBISZ TO? UDOSTĘPNIJ:

1 komentarz, 108 liczba udostępnień
Basia

Cześć, jestem Basia! Od wielu lat zgłębiam tajniki zdrowego życia i tego, jak naturalnymi metodami chronić swoje zdrowie.Piszę blog i poradniki, w których pokazuję, jak dbać o siebie i swoją rodzinę w sposób naturalny.
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek
5 lat temu

Rzeczywiście fakty są ciekawe. W takim razie czas zamówić witaminę D.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x